Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach::Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach::Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach

Aktualności

15 października 2019 22:36 | Aktualności

Wystawa oraz spotkanie z żywym teatrem

       W Sali OSP w Jedlińsku we współpracy z IPN Delegatura w Radomiu została zorganizowana wystawa przybliżająca postać księdza Romana Kotlarza. Ósmego października uczniowie klasy siódmej i ósmej pod opieką nauczycieli mieli okazję uczestniczyć w otwarciu tej wystawy. Na początku spotkania dr Krzysztof Busse z IPN Delegatury w Radomiu w kilku słowach opowiedział o życiu  prześladowanego księdza z diecezji radomskiej. Autorem wystawy pt. „Ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza” jest dr Arkadiusz Kutkowski z IPN Delegatury w Radomiu. Na 22 planszach przedstawiono zdjęcia dokumentujące życie księdza. Drugą część wystawy stanowią materiały służby bezpieczeństwa i stenogramy kazań księdza Kotlarza.

       W dalszej części spotkania aktorzy Teatru Sakralno - Dramatycznego im. Świętego Jana Pawła II z Janowa Lubelskiego zaprezentowali dwa spektakle. Pierwszy pt. „Cierpiący sprawiedliwy” - oparty na tekstach Karola Wojtyły -  przybliżył problem ludzkiego cierpienia i nawiązywał do postaci ks. Romana Kotlarza, ks. Jerzego Popiełuszki, Grzegorza Przemyka oraz katastrofy  pod Smoleńskiem. Na zaproszenie księdza Zygmunta Wnukowskiego – dyrektora Teatru – uczniowie naszej szkoły współtworzyli przedstawienie, biorąc udział w korowodzie Hioba. Drugi spektakl oparty był na fragmencie epopei Reymonta. Obok księdza dyrektora wystąpił ksiądz Franciszek Grelak oraz siostra Danuta Kazanecka. Spektakle podkreśliły znaczenie kultury chrześcijańskiej w historii i współczesności Rzeczypospolitej.

       Była to wspaniała przygoda z żywym teatrem. W teatrze wszystko staje się możliwe, również przekraczanie granic pomiędzy widzem, aktorem i reżyserem.

       Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Gryzek Dyrektor GCKiKF w Jedlińsku za zaproszenie i umożliwienie wzięcia udziału w tym wydarzeniu kulturalnym.

Przeczytano: 241 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: