Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach::Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach::Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach

Aktualności

22 listopada 2020 09:09 | Aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada cała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. S. Wyszyńskiego w Wierzchowinach wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.

Tego dnia dzieci, młodzież, a także rodzice jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane. Nasza szkoła włączyła się także w pomoc dzieciom w Jemenie.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokument który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wierzchowinach włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiły zorganizowanie uroczystych obchodów uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapomnieli o tym dniu i realizowali aktywności on-line, które miały zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo.

 Inicjatorką podjętych działań tego dnia była p. Paulina Lasota – pedagog szkolny, która we współpracy z uczniami oraz nauczycielami przeprowadziła małą kampanię społeczną. Cała społeczność szkolna ubrała się na niebiesko – kolor UNICEF, zarówno Ci w szkole, jak i w domach, uczniowie słuchali i oglądali prezentacje oraz przedstawili  przygotowane przez siebie projekty nt. praw dziecka. Ponadto mogli sprawdzić swoją wiedzę nt. znajomości praw dziecka rozwiązując quizy. Dzieciom, podczas zajęć on-line, oprócz praw, zostały przypomniane także ich obowiązki.

Przeczytano: 55 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: