Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach::Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach::Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach

Archiwum - Aktualności

15 listopada 2019 06:44

Gminne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

        Jak co roku 11 listopada miały miejsce  gminne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na początku  w kościele parafialnym w Jedlińsku  uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny pt. „Dzieci z Wrześni”, który opisywał polskie dzieci broniące swojego prawa do mówienia w ojczystym języku. Następnie ksiądz Grzegorz Wójcik – proboszcz parafii w Jedlińsku - odprawił mszę świętą w intencji ojczyzny. W swoim kazaniu odwołał się do protestu we Wrześni. Uczniowie odmawiali odpowiedzi na lekcjach religii w języku niemieckim, co skutkowało różnorakimi represjami, m.in. chłostą czy przetrzymywaniem w areszcie szkolnym po lekcjach. W oporze umacniał je  ksiądz Jan Laskowski, który za swą działalność został zmuszony do opuszczenia Wrześni.

        Po mszy świętej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem ku czci pomordowanych w czasie okupacji hitlerowskiej. Potem zebrani przemaszerowali pod pomnik ku czci żołnierzy poległych i pomordowanych w latach 1939–1956, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W Rynku wszyscy uroczyście zaśpiewali hymn państwowy. W dalszej kolejności władze gminy, delegacje ze szkół, organizacji złożyli wieńce pod pomnikiem. Następnie wójt gminy Jedlińsk – Pan Kamil Dziewierz wygłosił okolicznościowe przemówienie. Wyraził wdzięczność za udział w uroczystości, który jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Szczególne słowa podziękowania złożył panu dyrektorowi, nauczycielom i uczniom z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Zawadach za przepiękną i wzruszającą część artystyczną.  

        Dzisiejszy udział w uroczystości to  praktyczna lekcja patriotyzmu i historii, którą wspólnie tworzymy.

Przeczytano: 290 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: