Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach::Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach::Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach

Archiwum - Aktualności

22 listopada 2019 06:23

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

       20 listopada uczniowie z naszej szkoły świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. W tym roku przypada wyjątkowa – 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Ta szczególna data, powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

       W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci.

       Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

       W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce, wśród nich nasza szkoła. Inicjatorkami podjętych działań tego dnia były p. dyrektor Justyna Turzyńska i p. Paulina Lasota – pedagog szkolny, która we współpracy z uczniami oraz nauczycielami przeprowadziła małą kampanię społeczną. Cała społeczność szkolna ubrała się na niebiesko – kolor UNICEF, uczniowie wysłuchali i obejrzeli prezentacje oraz zaprezentowali przygotowane przez siebie projekty nt. praw dziecka. Ponadto mogli sprawdzić swoją wiedzę nt. znajomości praw dziecka rozwiązując quizy. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel komisariatu Policji w Jedlińsku – dzielnicowy mł. asp. Paweł Wójcik. Dzieciom, oprócz praw, zostały przypomniane także ich obowiązki. Na koniec spotkania wręczono nagrody dla laureatów konkursu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski pn. „Znam swoje prawa i obowiązki”.

Przeczytano: 366 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: