Projekt „Miłosz w szkole”

Rok 2024 ogłoszony został przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Czesława Miłosza.

„Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia – w dwudziestą rocznicę śmierci poety – rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza (…).”

W uzasadnieniu Uchwały czytamy „W dwudziestą rocznicę śmierci Czesława Miłosza Senat Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę”.

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Miłosz w szkole”. Miłosz był świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych i narodowościowych przemian w II Rzeczypospolitej, apokalipsy na ulicach okupowanej Warszawy, Holokaustu i starcia dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji. Te wydarzenia odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez niego powojennego świata i wpłynęły na uniwersalny wymiar jego twórczości, co w 1980 roku znalazło najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego. Czesław Miłosz to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych i jeden z najoryginalniejszych twórców dwudziestowiecznej literatury światowej. Twórczość poety przetłumaczona została na ponad 40 języków. Dzieła Miłosza pomagają zrozumieć współczesny świat w obliczu wyzwań przyszłości: nowych technologii, zmieniającej się duchowości czy przemian globalnego świata.